Sukulent ve Kaktüs Arasındaki Farklar Nelerdir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent ve Kaktüs Arasındaki Farklar Nelerdir-1

Sukulent ve kaktüs arasındaki farklar nelerdir sorusu hepimizin aklına gelmiştir. Sukulentler son dönemde en çok aranan ve en çok tercih edilen bitki türlerindendir. Son derece şık durmaları, onlardan harika birer bahçe, yeşil alan oluşturmak isteyenler için cazip gelmektedir. Aynı şekilde kaktüsler de benzer beklentilerde olanlar tarafından tercih edilmekte, farklı bir çiçek türü gibi kabul edilerek balkonlarda, afislerde, evlerde, işyerlerinde en fazla tercih edilen bitkiler olmaktadırlar. Birbirlerine benzerliklerinden dolayı da sukulent ve kaktüs arasındaki farklar nelerdir tarzı sorular fazlaca öne çıkmaktadır.

Sukulent ve Kaktüs Arasındaki Farklar Nelerdir
Sukulent ve Kaktüs Arasındaki Farklar Nelerdir

Öncelikle sukulent ve kaktüs arasındaki farklar nelerdir diyorsanız her ikisiyle de çok daha şık ve zarif alanlar elde edilebiliyor. Her ikisi de etki bitkiler kategorisinde yer alıyor. Etli bitkiler ise yapraklarında ve gövdelerinde suyu depolayabilen bitkilere deniyor. Dolayısıyla doğadaki pek çok bitki, suyu köklerinde depolarken bunlar yaprak ve gövdelerinden biriktiriyorlar. Bazı kaynaklarda sukulentler kaktüslerin bir alt kategorisi olarak nitelendirilirken bazı kaynaklarda kaktüsler sukulentlerin bir alt kategorisi olarak nitelendirilmektedir. Fakat her ikisi de aynı familyanın ürünlerdir.

Sukulent ve Kaktüslerin Benzer Özellikleri

Kaktüs ve sukulentler az sulama imkanıyla alanlarını yeşillendirmek isteyenlerin tercihidir. Bu yüzden de sukulent ve kaktüs arasındaki farklar nelerdir dendiğinde ortak özellikleri daha fazladır. Her ikisinde de su vermek aksatılsa dahi uzun süre canlılıklarını muhafaza edebilmektedirler. Mesela tatile çıktığınızda başka çiçekler, bitkiler siz geri dönene kadar solmuş olur belki; fakat sukulent ve kaktüsler çok uzun süre sulanmadan dayanabilir. Canlılıklarını koruyabilirler.

Yine sukulent ve kaktüslerin dikensi yaprakları vardır. Fakat sukulentlerin ki tam olarak diken değildir. Daha çok diken gibi görünen; fakat tam diken olmayan parçalardır. Oysa kaktüslerin genel karakteristiği dikenli olmalarıdır. Bunun nedeni de sukulentlerde olmayan ama kaktüslerde olan areol organıdır. Areol, kaktüslerde dikenin çıktığı, yastık gibi tüylü olan, küçük bölümler olmaktadır. Sadece kaktüslere özgü bir yapı olan areol sayesinde kaktüsler sivri, batıcı ve zarar verici dikenlere sahiptir. Oysa sukulentlerin yapraklarında batıcı olmayan, daha küçük şekilde dikenler bulunmaktadır.

Sukulent ve Kaktüslerin Bir Arada Bulunması

Sukulent ve kaktüs arasındaki farklar nelerdir? Her iki bitki türünün de kendi içinde çok fazla alt kolu vardır. Dolayısıyla her ikisi de aynı familyanın parçasıyken kendi altlarında da onlarca türü vardır. Bakımlarının kolay olmasından ve dayanıklı olmalarından dolayı evlerde, işyerlerinde, ofislerde oldukça fazla rağbet görmektedirler.

Her iki tür de aynı ortamda yetiştirilebilir. Hatta teraryumlar içinde dahi birlikte yaşayabilirler. Dolayısıyla ikisini birlikte rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Tek bir yaşam alanında ikisi de barınabilir. Gelişmeleri, büyümeleri çok yavaştır. Bu yüzden uzun süre saksısını, kabını değiştirmeye gerek olmaz. Çok aykırı görüntü oluşturmadıklarından dolayı ikisini bir arada tutmak, güzel bir seçim olabilir. Mekanlara farklı bir hava katabilir. Bakımları da aynı şekilde yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!