Sukulent Türleri

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Türleri

Kaktüs familyasına ait olan sukulent, insanlar tarafından yoğun ilgiyle tercih ediliyor. Yetiştirilme kolaylığıyla birlikte çeşitliliğinin fazla olması da insanlar tarafından beğeniliyor. Peki, sukulent türleri arasında hangi türler bulunuyor?

  • Sedum
  • Kalanchoe
  • Senecio
  • Crassula

Sukulent çeşitleri arasında evde yetiştirilmeye en uygun sukulent grupları yukarıda yer aldığı gibidir. Evde yetiştirilmesi kolay, insana çok fazla sorumluluk yüklemeyen, uzun ömürlü sukulent grupları arasında renkli bitkiler bulunur. Evinizde yetiştireceğiniz bu bitkilerin bir diğer özelliği ise kolay çoğaltılabilir olmasıdır. Saksıda yetiştirdiğiniz bitkiyi saksı ve toprak değişim zamanında toprağa ekebilirsiniz ya da bitkiden bir parça ile yeni bir sukulent ailesi oluşturabilirsiniz.

Sukulent Türleri ve Özellikleri

Sukulent türleri arasında çoğunlukla tercih edilen Kalanşo rengiyle etrafındakileri büyülemeye devam ediyor. Eğer evinizde Kalanşo yetiştiriyorsanız çoğaltmak için kırılan dalları değerlendirebilirsiniz. Kırılan dallar suda kendini toparlar ve yavaş yavaş kök salmaya başlar. Daha sonra saksıya ekebilir ve yeni bir Kalanşo yetiştirebilirsiniz.

Aloe Vera da evlerde yetiştirilen en yaygın sukulent çeşitlerinden biri oluyor. Humuslu topraklardan hoşlanan Aloe Vera oldukça faydalı bir bitkidir. Aloe Vera için tercih edilen toprağın geçirgen olması, saksının da delikli olması önemlidir. Sukulent türleri arasında dikkat çeken bir diğer tür ise Haworthia Fasciata oluyor. Yılan derisi ya da zebra desenli görünümü ile akıllarda kalan bu bitki de isim olarak çok bilinmese de oldukça yaygındır.

Sukulent Türlerinin Ekimi ve Çoğaltması

Sukulent Türleri
Sukulent Türleri

Sukulent türleri arasında birçok türden bahsedebiliriz. Genel olarak baktığınız zaman çevrenizde çok fazla sukulent ile karşılaşabilirsiniz. Peki, bu bitkilerin ekimi ve çoğaltması nasıl yapılır? Sukulent çeşitlerinin birçok faydası bulunuyor. İnsanlar bu faydalardan yararlanmak adına evlerde sukulent yetiştirmeye önem veriyor. Yetiştirdiğiniz ya da yetiştirmek istediğiniz bitkiyi kolaylıkla ekebilirsiniz. Öncelikle bitkiyi ekmek için bitkinin boyutuna uygun saksı seçmeniz gerekir. Küçük bitkiler için büyük saksılar kullanmamanızda fayda var.

Saksı seçimi yaparken bitkinin boyutunun iki katı büyüklüğünde saksı seçebilirsiniz. Saksının içini doğru toprakla doldurmanız önemli. Saksının içerisine biraz toprak yerleştirdikten sonra bitkiyi koyup ardından toprakla saksıyı kapatmanız gerekir. Köklerin toprakla bütünleşmesi için az miktarda su vermeniz yeterlidir. Bitkinin bulunduğu ortamın ısısı 16 derecesinin altına düşmemelidir. Çünkü sukulent çeşitleri soğuğa karşı dayanıklı değildir. Çoğaltma için de şu yöntemler uygulanabilir;

  • Yaprak
  • Tohum
  • Kök

Bitkiyi çoğaltmak istediğiniz zaman bitkinin yapraklarını veya kökünü kullanabilirsiniz. Ya da tohum ile çoğaltma yapabilirsiniz. Tohum ile yapacağınız çoğaltma için kış sonunu beklemeniz gerekir. İlkbahar aylarında kökleri kullanarak çoğaltma yapabilirsiniz. Bitkide bulunan sağlam bir yaprağı toprağa bırakmanız ve üzerini hafif bir toprakla kapatmanız yeterli olur. Oda sıcaklığında yapacağınız bu çoğaltma yöntemleri sayesinde bitkiyi çoğaltır ve istediğiniz zaman yeniden ekebilirsiniz. Yetiştirilmesi bu kadar kolay olan sukulent için sorumluluk almak oldukça rahat.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!