Sukulent Nerede Yetişir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Nerede Yetişir-1

Sukulent Nerede Yetişir?, Nasıl bir toprak kullanılmalı? gibi detaylar oldukça önemlidir. Sukulent oldukça sevilen ve tercih edilen bir bitki. Sukulent bitkisinin bu kadar tercih edilmesinin bazı sebepleri var. Bu sebepler;

  • Bitkinin kolay yetiştirilebilir olması
  • Bitkinin uzun ömürlü olması
  • Bitki çeşitliliğinin fazla olması

Sukulent severlerin çoğu sukulent nerede yetişir diye araştırma yapıyor. Çünkü bitki kolay yetiştirilebilir olmasıyla da oldukça seviliyor. Sukulent bitkiler suya çok ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle sık sık sulanmak istemezler. Sukulent bitkilerin yetiştirilmesi için asıl ihtiyaç duyulan şey güneştir. Güneş ışığı ve ısısı sayesinde bitkiler canlanır ve büyümeye başlar. Bu konuda detaylı bilgi için Sukulent Bakımı nasıl yapılır başlıklı makalemize bakabilirsiniz. Sukulent nerede yetişir diye düşünenler için aradıkları cevap çok basit.

Sukulent bitkiler güneş alan ortamda yetişir. Sıcak iklimlerin bitkisi olan sukulent, güneş ışığına ve ısısına her zaman ihtiyaç duyar. Bu nedenle bitki, gelişimini ilkbahar ve yaz aylarında tamamlar. Çünkü ilkbahar ve yaz aylarında havanın ısınması, güneş ışığının daha fazla yeryüzüne düşmesi sayesinde bitki ihtiyacı olan ışık ve ısıyı karşılar.

Sukulent İçin En Uygun Yer

Sukulent nerede yetişir ve sukulent için en uygun yer neresidir? Eğer evinizde sukulent yetiştirmek istiyorsanız evinizin güneş alan yerini tercih etmelisiniz. Gün içinde en çok güneş alan ya da en iyi güneş alan yeri sukulent için ayırmanız gerekir. Eğer bitkiyi pencereye yakın bir yerde yetiştirirseniz daha iyi olacaktır. Çünkü sukulent temiz havaya da ihtiyaç duyar. Gün içinde güneş ışığından ve ısısından faydalanırken temiz hava ihtiyacını da rahatlıkla karşılar. Sukulent yetiştirmek için tercih edeceğiniz başlıca yerler şu şekildedir;

  • Evin güneş alan yeri
  • Güneş alan balkon
  • Bahçenin güneş alan bölgesi

Eğer yetiştirmek istediğiniz sukulent küçükse onu doğrudan bahçeye koymanız pek doğru olmayabilir. Küçük sukulent ortama uyum sağlamak için biraz süreye ihtiyaç duyar. Bu süre içerisinde yağmur ve rüzgar bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle bitki fazla su almaktan ve soğuktan zarar görebilir. Daha gelişmiş ve büyümüş bitkileri bahçenizde tercih edebilirsiniz. Bahçenizin güneş alan yerini bitkiye ayırmanız doğru olacaktır.

Sukulent Nerede Yetişir?
Sukulent Nerede Yetişir?

Sukulent Nerede ve Nasıl Toprakta Yetişir?

Sukulent nerede yetişir ve nasıl toprakta yetişir? Sukulent yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken konulardan biri toprak seçimi oluyor. Bitki, suyu kendi vücudunda depoladığı için toprağın su depolamasına ya da su tutmasına gerek kalmıyor. Torf karışımı topraklar bu bitkiler için uygun değil. Eğer toprak torf karışımı olursa bir süre sonra bitki kökten çürümeye başlar. Peki, bitki için toprak seçimi nasıl olmalı?

  • Toprak kalın ve ince kum karışımı olmalıdır.
  • Toprakta su kolayca süzülebilmelidir.
  • Bitkinin kökleri toprak içerisinde rahat hareket etmelidir.

Sukulent için özel karışım toprakları tercih edebilirsiniz. Bu sayede bitkinin nerede yetişeceğini ve nasıl toprakta yetişeceğini kolaylıkla halletmiş olursunuz. Sağlıklı bir şekilde gelişen sukulent için güneş ışığı, temiz hava ve toprak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!