Sukulent Nedir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Nedir-1

Canlı çiçeklerin günümüzde sevilerek tercih edilmesi ile çoğu insanın aklında sukulent nedir sorusu geliyor. Kaktüs familyasına ait bir üye olan sukulent kelime olarak özü ve suyu olan anlamını taşıyor. Pek çok sukulent çeşidi bulunuyor ve her çeşit kendi özelliği ile dikkatleri çekiyor. Sukulent, bakımı en kolay bitkilerden biri oluyor. Normalde bitkilerin belirli sıklıklarla sulanması gerekirken sukulent bitkilerin sulanma sıklığı arasında uzun bir zaman dilimi bulunuyor.

Çünkü bu bitkinin en önemli özelliği yapraklarına, yaprak saplarına, gövdesine ve köklerine su toplayabilir olması. Sukulent nedir sorusunun basit bir cevabı ise bitkinin susuzluğa dayanıklı olmasıdır. Bir kez sulandığı zaman aldığı suyu depolar ve ihtiyaç duydukça kullanır. Bu sayede sürekli su istemez. Aksine sık sık sulandığı zaman çürür. Sukulent bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli konu budur. Sulama sıklığı doğru ayarlanmalı ve yeteri kadar su verilmelidir. Aksi takdirde bitkinin zarar görmesine neden olunur.

Sukulent Nedir ve Sukulent Hangi Ortamda Yetiştirilir?

Gün geçtikçe insanlar bitki büyütmeye daha bir ilgili oluyor. Bitki yetiştirmek de tıpkı hayvan sahiplenmek gibi sorumluluk istiyor. Sukulent bitki ise yetiştirilmesi en kolay bitki olduğu için tercih ediliyor. Aynı zamanda sukulent bitki dayanıklı ve uzun ömürlü olması sayesinde özellikle hediye olarak tercih ediliyor. Sukulent nedir, nasıl yetiştirilir, hangi ortamda yetiştirilmesi gerekir gibi sorunların cevabı ise çok basit. Sıcak iklimlerden gelen sukulent, sıcak ortamı seviyor. Sukulent çeşitleri ilkbahar ve yaz aylarında ihtiyacı olan ısıya ve güneş ışığına doyduğu için yıl içindeki gelişimini bu aylarda tamamlıyor.

Sıcak iklim bitkisi olan sukulent, soğuğa karşı güçlü bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle mümkün oldukça gündüzleri güneş ışığı alan yerde, çok soğuk olmayan ortamda kalmalıdır. Kış aylarında suya pek ihtiyaç duymayan sukulent yaklaşık 20 gün ile 30 arasında sıklıkla sulanabilir. Yaz aylarında 10 günlük sıklıkla sulama yapılabilir. Suyun ölçüsüne dikkat etmek gerekir. Bitkinin boyutuna ve toprak oranına göre doğru oranda su vermek gerekir. Sukulent çeşitleri temiz havayı sever. Gün içerisinde pencere kenarına ya da balkona koyduğunuz zaman hem güneş ışığı alır hem de temiz hava alır. Böylelikle daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlar.

Sukulent Nedir?
Sukulent Nedir?

Sukulent Bitki İçin Saksı Seçimi

Sukulent nedir ve nasıl saksı kullanılmalıdır? Sukulent için saksı seçimi yaparken bitkinin boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Küçük bir sukulent için büyük saksı tercih etmek doğru değildir. Çünkü bitki ihtiyacı olan besin değerlerini aynı zamanda topraktan karşılamaktadır. Sukulent bitkiler bulunduğu saksıya ve toprağa göre kök salar. Küçük bir bitki için büyük bir saksı seçimi bitkiyi yorabilir. Bu nedenle bitkinin boyutuna göre saksı tercihi yapmalı, saksıya göre toprak kullanılmalıdır. Toprağın temiz ve hava alabilir olması önemlidir. Gelişmemiş bitkiler için sık sık toprak değişimi yapılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!