Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir 1

Sukulentler son yıllarda en çok tercih edilen bitkilerdendir. Bunun nedenlerinden birisi, çok rahat yetiştirilebilmesi ve uzun ömürlü olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden de pek çok kişi sukulent nasıl havalarda yetiştirilir diye merak ediyor. Öncelikle sukulent yetiştirmek için hava, tek başına yeterli değildir. Hatta havanın etkisi diğer unsurlara nazaran daha azdır.

Yaprak sapları, gövdeleri, kökleri, yaprakları su toplayabilen sukulentler çok fazla çeşide sahip. Bu yüzden de aralarında yetiştirme farklılıkları olabiliyor. Genel olarak ise çok fazla suya ihtiyaç duymayan, dallarından, yapraklarından dahi çimlendirilerek dikilebilen bir bitki olarak öne çıkıyor. Hava koşulları olarak bol güneşli ve hava akışının fazla olduğu yerlerde daha iyi yetişiyor, daha gür gelişiyorlar. Her ne kadar teraryum içinde fazlaca tercih ediliyor olsalar da teraryumlar sukulentlerin gelişimi için uygun değildir. Çünkü teraryumlar nemin yoğun, hava akışının az olduğu yerlerdir. Oysa sukulentler tam tersini sever. Sukulentler için uygun ortam elde etmek için makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Sukulenter İçin En İdeal Yetiştirme Ortamı

Sukulent nasıl havalarda yetiştirilir diye merak ediyorsanız öncelikle saksınızı evinizde bol güneş alan bir yere yerleştirmeniz gerekir. Sabahları doğrudan gün ışığını alan, öğeden sonraki gün ışığına ise doğrudan maruz kalmayan alanlar en ideal olanlarıdır. Öğle güneşi altında da bırakmamalısınız. Çok yoğun güneş altında yıpranabilir. İlkbahar ve yaz aylarında balkonunuza çıkarabilirsiniz. Kışın soğuk havalarda ise evinizin içerisine almanız daha uygun olur.

Bütün bitkiler gibi sukulentler de güneşe ihtiyaç duyar. Bu yüzden sukulent nasıl havalarda yetiştirilir diyorsanız gün ışığı alması gerekir. Eğer saksınız az güneş alan bir yerde ise bitkiniz güneşe ulaşabilmek için normal gelişiminin dışına çıkacak, daha hızlı gelişmeye çalışacaktır. Bu da kök sistemlerinin zayıflayarak bitkinizin zarar görmesine neden olur. Kök sistemi, bir anda fazla büyümeden kaynaklı zayıflar.

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalar dışında yetişebilen sukulent, nemli ortamları çok sevmez. Bunun nedeni, fazla sudan hoşlanmamasıdır. Bakım sırasında da tek yapmanız gereken toprağı tamamen kuruduktan sonra sulamak ve saksıyı zaman zaman çevirmektir. Çok fazla sulanması sukulentlere susuz kalmalarından fazla zarar verir. Çeşitli böceklerin, sineklerin artmasına da sebep olabilir. Kendisi suya ihtiyacı olduğunu yapraklarının cansızlaşmasıyla zaten gösterir. Ortalama haftada bir sulamak yeterlidir.

Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir
Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir

Sukulent Nasıl Bir Saksıda Yetiştirilir?

Sukulent nasıl havalarda yetiştirilir kadar saksı seçimi de büyük önem taşır. Sukulentlerin kökleri çok derinlere gitmez. Bu yüzden geniş ve alçak bir saksı daha idealdir. Kökleri, gevşek bir toprakta gelişmeye uygun olduğu için geniş saksıda bitkiniz geliştikçe toprağı daha rahat hareket ettirebilecektir. Bu yüzden de daha rahat gelişecektir. Bol nem ve bol su bitkilerinizin köklerinde çürümeye neden olabileceği için bunlar dışında rahatlıkla yetiştirilip geliştirilebilir. Toprağı içinde çakıllar, taşlar konarak gevremesi sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Nasıl Çoğaltılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!