Sukulent Nasıl Çoğaltılır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Nasıl Çoğaltılır-1

Evinizde yetiştirdiğiniz veya yakın çevrenizde gördüğünüz bitkiye sahip olabilirsiniz. Bunun için çoğaltma yapabilir ve bitkiyi dilediğiniz gibi yetiştirebilirsiniz. Peki, sukulent nasıl çoğaltılır? Sukulent çoğaltmak için bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Çoğaltma işlemi için öncelik doğru zamanı beklemek gerekir. Sukulent çoğaltma zamanı geldiğinde gerekli koşulları sağlayarak bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Çoğaltma işlemi sonrasında bitki gelişimine devam eder.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sukulent nasıl çoğaltılır ve nelere dikkat edilmelidir? Yetiştirdiğiniz bitkiyi ya da yetiştirmek istediğiniz bitkiyi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz. Sukulent çoğaltmak için farklı yöntemler vardır. Farklı yöntemlerin olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bazı kurallar da vardır. Sukulent nasıl çoğaltılır sorunun cevabı ise şu şekildedir;

  • Bitkinin yapraklarından çoğaltma
  • Bitkinin köklerinden çoğaltma
  • Tohum ile çoğaltma

Sukulent çoğaltma yöntemlerinin arasında en yaygın olan yaprak ve kök ile çoğaltmadır. Eğer yaprak ile çoğaltma yapmak istiyorsanız bitkinin en güçlü yaprağını keskin bir makasla gövdeye en yakın yerinden kesmeniz gerekir. Kestiğiniz yaprağı toprağa koymanız ve üzerini ince düzeyde toprakla örtmeniz yeterli olacaktır. Başlangıç olarak toprağa ektiğiniz yere çok az su verebilirsiniz. Yaprak kısa süre sonra güçlenecek ve toprağa kök salmaya başlayacaktır. Bu süreçten sonra kökler derinleştikçe yaprak canlanacak ve gelişime devam edecektir.

Çoğaltma işlemlerinde yaygın olan bir diğer yöntem ise köklerden çoğaltmadır. Bunun için bitkinin kökleri ayrılır. Bitkinin köklerinden birini narince koparıp yeniden toprağa ekmeniz gerekir. Kök kısa süre sonra filizlenir ve gelişmeye başlar. Tohum ile çoğaltmada ise saksının içerisine bitki tohumlarından ekmeniz yeterli olacaktır. Tohumlar bir süre sonra filizlenmeye başlar ve yavaş yavaş gelişir. Sukulent çoğaltmak için her yöntemin belirli koşulları vardır. Bunlar;

  • Yaprakla çoğaltma için ilkbahar ve yaz mevsimi tercih edilmelidir.
  • Köklerden çoğaltma için ilkbahar mevsimi tercih edilmelidir.
  • Tohumla çoğaltma için kış mevsiminin sonu, ilkbahar mevsiminin başı uygundur.

Üç farklı çoğaltma yöntemi için gerekli koşul ise oda sıcaklığıdır. Bitkilerin çoğaltılması için mutlaka en az oda sıcaklığında bir ortam lazımdır. Serin ortamda yapılan sukulent çoğaltması başarılı olmayabilir.

Sukulent Nasıl Çoğaltılır?
Sukulent Nasıl Çoğaltılır?

Sukulent Çoğaltırken Saksı Seçimi Nasıl Olmalı?

Sukulent nasıl çoğaltılır ve saksı seçimi nasıl olmalıdır? Sukulent çoğaltma işlemi için saksı seçimi önemlidir. Bitki her ne kadar gelişmiş ve büyük olsa da çoğaltma işlemi için başlangıçta küçük saksılar tercih edilmelidir. Bitki ve saksı arasındaki ölçüyü doğru ayarlamak istiyorsanız öncelikle nasıl çoğaltma yapacağınıza karar vermelisiniz.

Yaprak ile çoğaltma yapacaksanız yaprağın boyutuna göre saksı seçmelisiniz. Saksı, yaprağın boyutundan iki kat büyüklükte olabilir. Kök ile yapacağınız çoğaltmada kökün boyutuna göre saksı seçmelisiniz. Saksının derinliği bu yöntemde daha önemlidir. Tohum ile yapacağınız çoğaltmada ise küçük saksılar tercih edebilirsiniz. Bitki geliştikçe 2 – 3 yıl arayla hem toprağı hem de saksıyı değiştirmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Hastalıklarının Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!