Sukulent İçin Dekorasyon İpuçları

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent İçin Dekorasyon İpuçları

Sukulentler evlerde en kolay yetiştirilebilen ve canlılığı en uzun süre devam ettirilebilen bitkilerdendir. Bazı basit Sukulent İçin Dekorasyon İpuçları dikkate alırsanız yıllarca hiçbir zahmet yaşamadan bakabileceğiniz bir sukulent bahçesi oluşturabilirsiniz. Farklı renklerde, dokularda, tasarımlarda ve türlerdeki sukulentler için bazı hususları dikkate almanız yeterli olacaktır. Bizler de sukulent için dekorasyon ipuçları ile bunu sizlere sunuyoruz.

Sağlıklı ve Estetik Sukulent Yetiştirme

Sukulent için dekorasyon ipuçları konusunda madde madde gitmenin faydalı olacağını düşünüyoruz:

  • Saksı Seçimi: Sukulentler aslında hemen her saksıda rahatlıkla yetiştirilebilir. Cam bardaklardan, konserve kaplarında, plastik şişelerde ve daha pek çok saksıda bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz. Elinizin altındaki birçok nesneyi saksı olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer tepsi benzeri geniş ve alçak nesneleri saksı olarak kullanırsanız daha rahat edersiniz. Çünkü sukulentlerin kökleri çok derine gitmez. Toprağı gevşek olursa daha rahat gelişir. Geniş saksıda da genişledikçe kendi toprağını kendisi gevşetir. teraryumlarda sukulentler hoş dursa da gelişimleri için uygun değildir. Teraryumlar nemin yoğun, hava akışının az olduğu alanlardır. Oysa sukulentler kuru ve hava akışının fazla olduğu yerlerde daha rahat gelişir. Köklerinin fazla suyunu süzmesi için de altı delikli saksılar tercih edilebilir. Yine delikleri sizin kendiniz de açabilirsiniz.
  • Toprak seçimi: Sukulent için dekorasyon ipuçları konusunda bir detay da topraktır. Çiçek ve yapı marketlerde kaktüs toprağı olarak satılanları tercih edebilirsiniz. Ya da kendi torağınızı elde etmek isterseniz de bir miktar kalın inşaat kumu ile bir miktar çiçek toprağını karıştırıp kullanabilirsiniz.
  • Bitki tercihi: Sukulent fanilası çok geniştir. Çiçekçilerde, yapı marketlerde çeşit çeşit sukulent bulabilirsiniz. Bunlar arasında hangisini seçeceğiniz tamamen sizin tercihinizdir. İlla tek model seçmeyebilirsiniz. Sukulentler bir arada yaşayabilir. Dilerseniz farklı türleri, rengarenk şekilde yan yana dikebilir, büyük bir saksı oluşturup renk cümbüşü elde edebilirsiniz.
  • Dikme işlemi: Elbette en önemli detaylardan birisi bitkinin dikimi. Eğer saksınızın altında delik yoksa en alta çakıl, taş yerleştirin. Daha sonra toprağı koyun ve ağzına kadar toprakla doldurmayın. Bitkinizi dikin ve yeniden biraz toprak ilave edip yalıtım için en üste kum ekleyin.

Dikme sırasında köklerin rahat büyümesi ve güçlü kök sistemlerine sahip olması için ince kökleri birbirinden ayırın. Bütün köklerin toprak altında kalmasını sağlayın.

  • Saksıların yerleştirilmesi: Sukulent için dekorasyon ipuçları konusunda saksıların yeri önemlidir. Bol güneş alan yere koyabilirsiniz. Sabah güneşini doğrudan alan ve akşam güneşini doğrudan almayan yerler en ideal olanlarıdır. Sıcak aylarda balkona çıkarabilirsiniz; fakat soğuk havalarda içerde olması avantajdır.

Sukulentlerde Sulama ve Gübreleme

Sukulent İçin Dekorasyon İpuçları
Sukulent İçin Dekorasyon İpuçları

Sukulentlere dair bir diğer detay, bakım ve sulamadır. Yapmanız gereken toprak tamamen kuruduğunda sulamaktır. Aksi taktirde çok sulamak, bitkilerinize fayda yerine zarar verir. Kökleri çürütebilir. Gübre ise kesinlikle önermiyoruz. Gübre, bitkinizin aşırı büyümesine, köklerinin zayıflamasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Hastalıklarının Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!