Sukulent Hastalıklarının Tedavisi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Hastalıklarının Tedavisi-1

Sukulentler son yılların en gözde bitkilerindendir. Bu sebeple Sukulent Hastalıklarının Tedavisi de oldukça önemlidir. Evlerde, ofislerde, işyerlerinde rahatlıkla tercih edilmekte, canlı bitki hediye almak isteyenler ya da bitki yetiştirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Çünkü bakımları oldukça kolay ve uzun ömürlü bitkilerdir. Bu yüzden de çoğu yerde yetiştirilebilir. Sık sık bakım gerektirmez. Susuzluğa dayanıklıdır. Fakat zaman zaman bütün bitkiler gibi sukulentler de hastalanabilir. Sukulent hastalıklarının tedavisi de bu yüzden bitkileriniz hastalandığında uygulanması gereken çözümlerdir. Doğru zamanda doğru tedaviyi bulup hayata geçirebilirseniz bitkilerinizi kurtarabilirsiniz.

Öncelikle sukulentler dayanıklı bitkilerdir. Hastalıklara direklidirler ve çoğu hastalık, bakım hatalarından kaynaklı olur. Dolayısıyla bakım alışkanlıklarınızı değiştireniz tedavi için yeterli olabilir. Kimi zaman da ilaç uygulamanız, zirai destek almanız gerekebilir.

Sukulent Bitkilerinde Renk Değişimi Sorunları

Normalde bir sukulentin yaprakları sert olur. Renkleri açık yeşil, canlı yeşil olur. Kimi zaman yapraklarda yumuşama, renklerde de koyulaşma ortaya çıkabilir. Eğer bu tarz bir sorun ile karşılaşmış iseniz sukulent hastalıklarının tedavisi şeklinde vereceğimiz cevap, fazla su vermektir. Tahminen bitkinize fazla su vermişsinizdir ve yavaş yavaş bitkiniz ölmeye başlamıştır. Bu durumda bitkinizi kurtarmak oldukça zordur. Akat yine de denemekte fayda var. Hemen su vermeyi kesin ve saksınızdaki toprak hala çok ıslaksa toprağını değiştirin. Doğrudan saksısını da değiştirebilirsiniz. Yapmamanız gereken ise gübre vermektir. Bitkinizin direnci düştüğü için gübre vermek, sorunun büyümesine neden olabilir.

Kimi zaman sukulent hastalıklarının tedavisi konusunda bitkilerin tepesinin kararması, kararma başlaması şikayetleri ortaya çıkar. Bunun nedeni çoğu zaman kırmızı örümcek adı verilen bir zararlı böcek türüdür. Detaylı bilgiyi sukulent böceklenmesi adlı makalemizde bulabilirsiniz. Bu durumda ilk yapmanız gereken hastalıklı bitkiyi diğer bitkilerinizden, çiçeklerinizden uzaklaştırmaktır. Çünkü kırmızı örümcek, çok hızlı yayılan ve bitkiden bitkiye geçen bir hastalıktır. Ayırdıktan sonra ilk olarak su vermeyi kesin. Bu sayede fazla sulamaktan mı yoksa böcekten mi olduğunu anlayabilirsiniz. En sağlıklı olanı ise ilaçlama yapmaktır. Kırmızı örümcek ilaçları olarak geçen ilaçlar, ziraatçılarda, çiçekçilerde bulunabilir. Bunlardan ilaç tedarik edip uygulayabilirsiniz. Fakat yanlış ilacı kullanmak, sorunun daha da büyümesine neden olabileceği için mutlaka doğru ilacı seçmeniz gerekir.

Sukulent Hastalıklarının Tedavisi
Sukulent Hastalıklarının Tedavisi

Sukulent Bitkilerinde Pamuk Biti Sorunu

Sukulent hastalıklarının tedavisi konusundan en sık gelen şikayetlerden birisi, bitkilerin üzerinde pamuksu beyaz öbeklerin oluşmasıdır. Bu, pamuk bitinin bitkinize yerleştiğini gösterir. Pamuk biti, bitkinizin öz suyunu emer. Bu durumda ilk olarak hastalıklı bitkinizi diğer bitkilerden uzaklaştırarak karantinaya almanız gerekir. Daha sonra uzman bir kişiden destek almalı, doğru ilaç ile bitkinizi ilaçlamalısınız.

Sukulent bitkilerinizde zaman zaman küflenme oluşabilir. Havalar soğuduğunda bitki diplerinde küfe benzer görüntüler oluşabilir. Çürük görüntüsü verir. Bu durumda yapılması gereken küflenmiş yaprakların temizlenmesi ve anti bakteriyel bitki spreyleri kullanmak, sulama sıklığını azaltmak ve havadar bir yerde muhafaza etmektir.

Bir önceki yazımız olan Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!