Sukulent Hastalıkları

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
sukulent-hastaliklari

Sukulentler kaktüs familyasından gelen bir bitki türüdür. Dikensiz yapıda olmasına rağmen kaktüslere benzeyen pek çok özelliğe sahiptir. Her ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü bitkiler olarak öne çıksalar da bütün bitkiler gibi sukulentler de hastalıklara maruz kalıyorlar. Sukulent hastalıkları çeşitli nedenlerden ve çeşitli şekillerde olabiliyor. Kimi zaman bakımda yapılan hatalar da sukulentlerde hastalıklara neden olabiliyor. Yapraklarına su değmemesi, aşırı şekilde sulanmaları veya çok uzun süre susuz kalmaları sukulent hastalıkları sebebi olabiliyor. Bütün bunlar bitkilerinizin rahatsızlık duyup çeşitli şekillerde hastalık olarak yan etki göstermesine neden olabiliyor.

En Sık Rastlanan Sukulent Hastalıkları ve Çözümleri

Sukulent bitkinizde en sık karşılaşabileceğiniz hastalık belirtilerinden birisi, yapraklarında yumuşama, yapraklarında sararma veya kararma olmaktadır. Normal şartlarda sukulentlerin yaprakları sert olmakta, canlı yeşil tonlarda bulunmaktadır. Eğer yumuşama, sararma, kararma durumları olmuş ise büyük ihtimal muhtemelen su miktarını fazla tutmuş olabilirsiniz. Fazla su alımı, bitkilerinizde çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu belirtiler, bitkinizin ölmeye başladığının belirtileridir. Yapmanız gereken suyu kesmek ve toprağı çok nemli ise kuru toprak olan yeni bir saksıya geçirmektir. Her ne kadar bu durumlarda bitkinizi kurtarmak zor olsa da geri dönüş alabilir, yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sukulent hastalıkları çoğu bitkinin aksine fazla sudan kaynaklı olabilir. Çünkü kaktüs familyasındaki bitkiler çok suyu sevmez. Sürekli sulanma istemez. Zaten temel özellikleri gövde ve yapraklarında suyu depolayarak uzun süre sulama gerektirmeden kalabilmeleridir. Dolayısıyla başka çiçeklerinizle aynı ortamda bulunduruyorsanız her seferinde hepsini sulamanız sorun oluşturabilir.

Kimi zaman sukulent bitkisinin yapraklarında pamuksu beyaz öbekler görülebilir. Bu da bir tür hastalıktır. Bu beyaz öbekler bitkinin öz suyunu emen zararlılardır. Bu durumda yapmanız gereken ilk olarak bitkinizi diğer bitkilerden uzaklaştırmak ve uygun yardım için detaylı araştırma yapmaktır. Aksi taktirde bulaşıcı etki göstererek bütün bitkileriniz, çiçekleriniz aynı hastalığa maruz kalabilir.

Sukulent hastalıkları arasında bir diğeri, bitkilerin tepesinde meydana gelen kararmalardır. Bu kararmalara daha çok kırmızı örümcek adı verilen ve sebzelerde, çiçeklerde çok sık görülen mayklar sebep olabilir. Bu durum, kimi zaman fazla sulamadan kaynaklı da oluşabilir. Mayklardan mı yoksa sulama saklığından mı meydana geldiğini tespit etmek için öncelikle sulama sıklığının azaltılmasında fayda var. Bitkinizin toprağının nemlilik derecesi azaldığı halde tepedeki kararma azalmıyorsa zararlılar bitkinize bulaşmış olabilir. İlk olarak diğer bitkilerinize bulaşmaması için bitkinizi, onlardan uzaklaştırmalısınız. Ardından da uygun ilaçlama yöntemi ile bitkinizi ilaçlamalısınız. Zirai ilaç satan yerlerde ve çiçekçilerde kırmızı örümcek ilaçlarını bulabilirsiniz.

Sukulent Hastalıkları
Sukulent Hastalıkları

Sukulent Hastalıklarının Yayılma Hızı

Sukulent bitkilerinizde herhangi bir hastalık emaresi gördüğünüzde zaman kaybetmemeniz gerekir. Çünkü hastalıklar çok hızlı yayılarak sadece tek bitkinize değil başka bitkileriniz varsa onlara da zarar verebilir. Kök ve gövdesini istila edebilir.

Bir önceki yazımız olan Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!