Sukulent Faydaları

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulent Faydaları

Sukulentler son yılların en popüler bitkileri olmuştur. Bahçede, pencere kenarında, kitaplık kenarında, çiçeklikte, sehpa üzerinde rahatlıkla bir sukulente sahip olabilirsiniz. Evinizde, işyerinizde ofisinizde rahatlıkla bulundurabilirsiniz. Pek çok çeşidi ve rengi olduğu için ortamınıza ve tarzınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Hal böyle olunca sukulent faydaları konusu da oldukça fazla merak ediliyor.

Öncelikle sukulent faydaları tek yönlü değildir. Hiç birisi de bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Zaten pek çok bitkinin tek başına faydası ortaya konmuş değildir. Fakat üzerinde yapılan araştırmalar ve analizler çeşitli faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden bir sukulent bahçesi ya da tek bir saksıda sukulent yetiştirirken birçok faydasının olduğunu düşünebilirsiniz.

Sukulentlerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Sukunlentin faydaları arasında en yaygın olanı, radyasyonu toplama özelliğidir. Malum teknolojik ürünlerin artması ile birlikte radyasyon, yaşam alanlarımıza çok daha fazla girmiş, günün her saatinde radyasyona maruz kalmadan yaşayabilmek adeta imkansız hale gelmiştir. Bu da çeşitli kanser rahatsızlıklarına dahi sebep olabilmektedir. Sukulentler ise bulundukları ortamda radyasyon toplayıcı görev üstlenmektedirler.

Cilt için de sukulentin bazı türlerinin büyük faydası vardır. Yapıları gereği sukulentler gövdelerinde, yapraklarında, çiçeklerinde çok fazla su depolarlar. Adeta 1 ay sulanmasalar dahi kendi içlerindeki su ile kalabilirler. Dolayısıyla nemli bir yapıdadırlar. Bazı türleri bu konuda çok daha öne çıkmakta, aloa vera gibi türler cilt sağlığında, kozmetikte ve daha birçok alanda kullanılmaktadırlar. Özellikle nemlendirici etkisinden yararlanılmakta, yaprakları cilde sürülerek bir maske gibi kullanılabilmektedir.

Bitki yetiştirmeyi pek çok kişi sevse de birçoğunun şikâyeti, ektiği, diktiği bitkinin yaşamadığı yönündedir. Bu da insanlarda psikolojik bir hüzne neden olur. Bir şeyleri başaramadığını düşündürmeye başlar. Oysa sukulent, çok rahat çoğaltılabilen, köklenebilen ve çok az emekle yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Bir saksı içerisinde 15 yıla kadar rahatlıkla yaşayabilir. Çok fazla bakıma, suya ihtiyaç duymaz. Bu da insanlarda negatif enerjiyi atıp pozitifliğe vesile olur.

Yeşil ve bitkilere ait diğer renkler insana canlılık verir. Ortama ferah bir hava kara. Bu da doğrudan insan psikolojisinde bir rahatlama yaratır. Psikolojik sukulent faydaları bu noktada bilinçaltına olumlu sinyallerin gönderilmesini sağlar. Ofiste, işyerinde sakin, rahatlatıcı bir atmosferin oluşmasını sağlar. Farklı türleri farklı renkleri barındırdığı için kişisel renk zevklerine göre seçim yapılabilmesini sağlar.

Sukulent Faydaları Üzerine Araştırmalar

Sukulent Faydaları
Sukulent Faydaları

Sukulentler ren değiştirebilen, çiçek açabilen farklı türlere sahiptir. Bu yüzden sukulent faydaları da bir o kadar çoğaltılabilir. Bütün çiçekler ve bitkiler gibi insan psikolojisi ve ruh hali üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Gün geçtikçe daha fazla araştırılacak, daha fazla akademik ve bilimsel araştırmaya konu olacak ve yeni faydaları keşfedilecektir. Farklı türler deneyimlenecektir. Çeşitli alanlarda rahatlıkla kullanılabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!