Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
sukulent bakımı

Sukulent, sahip olduğu özelliklerle evlerde yetiştirilmek için en uygun bitki oluyor. Aynı zamanda günümüzde hediye olarak tercih edilen bitkidir. Peki, bu kadar çok tercih edilen sukulent bakımı nasıl yapılır? Sukulent yetiştiren ya da yetiştirmeyi düşünen çoğu insan bu soruyu düşünüyor. Çünkü bitki yetiştirmek sorumluluk almayı gerektirir. Yetiştireceğiniz herhangi bir bitki ile sukulent karşılaştırıldığı zaman emin olun en az sorumluluğu sukulent yetiştirirken almış olursunuz. Yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolay olan bu bitki için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var.

  • Bitkinin yeri
  • Bitki için tercih edilen saksı ve toprak
  • Bitkinin sulama sıklığı

Bu üç maddeye dikkat ettiğiniz sürece sukulent bakımını kolaylıkla yapmış olursunuz. Üstelik doğru bakım ile kısa süre sonra bitkideki değişimi görürsünüz. Yetiştirmek istediğiniz bitkinin yeri önemlidir. Mümkün oldukça bitkiyi pencereye yakın yerlere koymanız gerekir. Çünkü sukulent çeşitleri temiz havaya, güneş ışığına ve ısıya ihtiyaç duyar.

Pencereye yakın olan bitkiler ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılamış olur. Eğer bitkiyi pencereden uzak bir yerde yetiştirmeyi düşünüyorsanız düzenli olarak saksıyı temiz havaya çıkarmalı, güneş almasını sağlamalısınız. Bitki için doğru toprak ve saksı seçimiyle birlikte sulama sıklığını da doğru ayarladığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmamış olursunuz.

Sukulent Bakımı İçin Isı ve Su

Sukulent bakımı nasıl yapılır diye kaygılanmayın çünkü sukulent bakımı oldukça kolay. Yetiştirdiğiniz sukulent için ısı, ışık ve su düzenine dikkat etmeniz gerekiyor. Sukulent, sıcak iklimlerden gelen bir bitki olduğu için sıcağı seviyor. Gelişimini tamamlamamış sukulent oda sıcaklığının altında yetiştirilmemelidir. Bitkiler güneş ışığı almalı, oda sıcaklığının altındaki ısıda kalmamalıdır. Çünkü sukulent türleri soğuk havadan hoşlanmaz.

Kış aylarında bitkiyi oda sıcaklığında tutmanız ve az miktarda su vermeniz gerekir. Çünkü bitki aldığı suyu depolamış olur ve soğuk havada su verirseniz bitki çürümeye başlar. Kış aylarında 20 – 30 gün aralıklarla su verebilirsiniz. Normal zamanda ise 10 günlük aralıklarla sulama yapabilirsiniz. Sukulent bakımı nasıl yapılır diye düşünen sukulent severlerin kolaylıkla bu bitkiyi yetiştirebileceklerini söyleyebiliriz.

Sukulent Bakımı İçin Toprak Değişimi

Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır
Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır

Sukulent bakımı nasıl yapılır ve toprak değişimi nasıl olmalıdır? Sukulent için toprak önemlidir. Doğru toprağı kullandığınız sürece 2 yılda bir toprak değişimi yapabilirsiniz. Sukulent, toprakta bulunan minerallerden beslenmektedir. Yaklaşık 2 – 3 yıl sonra toprağından yeterli besini alamayacaktır. Aynı zamanda bu süre içerisinde gelişecek ve büyüyecektir. Bu nedenle mecburi olarak saksı değişimi yapmanız, saksı değişimi yaparken toprağı da değiştirmeniz gerekir. Daha önce kullandığınız gibi sukulent için doğru toprak tercihi yapmalı, toprak değişiminden sonra saksıya önce biraz toprak koymalı ve sonra bitkiyi yerleştirerek saksıyı toprakla kapatmalısınız. Toprak değişimi ile bitkinin kökleri de hava almış olur. Böylelikle yetiştirdiğiniz bitkinin bakımını tamamlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Sukulent Nasıl Havalarda Yetiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

1 thought on “Sukulent Bakımı Nasıl Yapılır?

    […] ve ısısı sayesinde bitkiler canlanır ve büyümeye başlar. Bu konuda detaylı bilgi için Sukulent Bakımı nasıl yapılır başlıklı makalemize bakabilirsiniz. Sukulent nerede yetişir diye düşünenler için […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!