Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama-1

Doğa, sadece insanların yaşam alanı değildir. Pek çok canlı doğada hayatına devam ediyor ve bunların bir kısmı da böceklerdir. Aslında böcek dediğimizde ilk olarak zihnimize olumsuz bir çağrışım gelse de doğanın kusursuz dengesinde her birinin bir payı vardır. Bütün canlılar bu dengenin bir parçasıdır. Bu yüzden böceklere karşı evde ilaç hazırlama yöntemlerine başvurulurken ilk yapılması gereken doğanın bu dengesinin bozulmamasıdır. Organik tarım ilaçları da dediğimiz tam da budur.

Çiçeklere, bitkilere bazı böcekler dadanabiliyor ve bunlar onların sağlıklarını tehlikeye atabilir. Soldurma ya da tamamen kurutmaya kadar iş gidebiliyor. Karıncalar, mantar sivrisinekleri, beyaz sinekler, kırmızı örümcekler, yaprak bitleri, kabuklu bitler, un bitleri ve daha birçok böcek, bitkilerde kendini gösterebiliyor.

Etkili Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama Yöntemleri

Böceklerle mücadele etmek için böceklere karşı evde ilaç hazırlama çok da zor değil. Genel olarak evde bulunabilen ya da az bir katkı ile yapılabilecek ilaçları böceklere karşı kullanabilirsiniz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki bazı bazı böceklerin bitkilerinize faydası da olacaktı. Bunun ayrımını iyi yapmak gerekir.

Eğer bitkilerinizin topraklarında sinekler ve böcekler varsa ilk olarak bitkinizin toprağını kurutmanız gerekir. Bunlar nemli toprağı sevdikleri için ilk olarak toprağını kurutmanız gerekir. Yapabileceğiniz ilk ilaç yöntemi, aspirinli su kullanmaktır. Birkaç aspirini az miktar suda eritip ardından bitkilerinizin toprağına dökmelisiniz. Bu hem bitkinizi besler hem de böcekleri uzaklaştırmaktadır.

Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama
Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama

Sirkenin kullanım alanları çoğu kişi tarafından biliniyor. Yaprak biti unsurlara karşı sirkeli su kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, çiçek yağı, toz biber ve beyaz sirke karışımıyla yaprak bitlerinden kurtulabilirsiniz. Bu karışımı bitkilerinizin bütün yapraklarına püskürtmeniz yeterlidir.

Küllenme ve mantar bitkilerde fazlaca karşılaşılan sorunlardır. Bu yüzden böceklere karşı evde ilaç hazırlama yöntemlerinden birisi süttür. Süt ve biraz su karıştırarak bunu öğle güneşinden önce bitkilere uygulanabilmektedir. Öğle güneşi altında ve akşam uygulanması, başka sorunlara sebep olabilir.

Sarımsağın pek çok alanda olduğu gibi bitkilerdeki böceklenmelerin çözümünde de faydası vardır. Birkaç diş sarımsağı soyup bitkinin toprağına bırakabilirsiniz. Böcekleri bu sayede kaçırabilirsiniz. Yine sarımsak, çiçek yağı, toz biber ve su karışımından bir karışım elde edebilirsiniz.

Alkol bazlı aseton tarzı malzemeleri bir kulak pamuğu ile bitkilerdeki böcekli yerlere uygulayabilirsiniz. Pek çok böcekten bitkilerinizi arındırabilirsiniz. Yine böceklere karşı evde ilaç hazırlama yöntemlerinden en basitlerinden birisi bulaşık deterjanı ile su karışımı yapmaktır. Böyle bir karışımı bitkilerinize püskürterek sorunlara çare bulabilirsiniz.

Böceklere Karşı Kendi İmkanlarınızla Doğal Çözümler

Böceklere karşı çeşitli ilaçları evlerinizde kendi imkanlarınızla hazırlayabilir, düzenli aralıklarla bitkilerinize uygulayabilirsiniz. Bütün bunlar dışında suyla yıkama ya da tazyikli suyla yıkama yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Çoğu sorun, hatalı bakımdan ve ortamdan kaynaklanabilmektedir.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!