Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır-1

Sukulent, kaktüs familyasından bir bitki türü olup son yılların en gözde ürünleridir. Peki bu Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? Birçok çeşidi bulunuyor ve gerek görünüm gerekse renk açısından oldukça fazla alternatif sağlıyor. Evlerde, teraslarda, pencere kenarlarında, balkonlarda, yata, dikey bahçe olarak tarif edilen bütün mekanlarda rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Farklı büyüklüklerde yapraklara sahip, yaprak desenlerine sahip türleri bulunuyor. Su tutma özelliklerinden dolayı da sık sık bakım gerektirmiyor. Uzun süre sulanmadan yaşayabiliyorlar.

Sukulent yetiştirmek isteyenler saksıda rahatlıkla yetiştirebilirler. Üstelik nasıl bir saksı olduğunun pek de önemi yok. Hemen her yere rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Tek tek dikilebileceği gibi çok sayıda bir arada da dikilebiliyor. Bakımı zahmet gerektirmeyen bir bitki olduğu için her koşulda, her yerde büyütülerek hoş bir dekorasyon elde edilmesini sağlıyor.

Sukulent Sulama Sıklığı ve Muhafazası

Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? sorusuna bir cevapta onları tanımakta saklı. Sukulent, sıcak iklim bitkisidir. Gelişimini daha çok ilkbahar ve yaz aylarında tamamlar. Soğuğa karşı oldukça hassas bir yapıda olup kışın 25 ila 30 gün aralıklarla sulanması yeterli olmaktadır. Yapısı gereği gövdesinde ve yapraklarında su depolayabilir. Bu yüzden de çok fazla sulama gerektirmez. Bu yönüyle evlerde, ofislerde en rahat yetiştirilebilecek bitkilerdendir. Bahçe ortamında ve saksıda yetişebilir. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Hatta gün ışığında sararma yapabilir. Bu yüzden aydınlık ve yarı aydınlık ortamlar sukulent için daha uygundur. Böyle ortamlarda daha güzel ve daha yeşil bir görüntü sunar.

Sukulent evlerinizden sabah güneşini doğrudan alan yerlerde bulundurulabilir. Fakat öğle güneşine maruz kalmamalıdır. Çok fazla sulanması, bitkilere fayda yerine zarar verir. Böceklenme, kararma yapabilir. Sadece yapraklarının ıslatılması bile su ihtiyacını karşılaması için yeterli olur.

Sukulent Dikimi, Çoğaltması ve Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır
Sukulentlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır

Sukulent, radyasyon toplama özelliği olan bir bitkidir. Bu yüzden odalarda rahatlıkla bulundurulabilir. Ekimi de oldukça kolaydır. Boyutuna uygun bir saksı seçilerek toprakla doldurulup içine sukulent dikilir. En üste yine kum ve çakıl tarzı malzemeler yerleştirilir. Kökü çok derinlere gitmediği için çok derin bir saksıya ihtiyaç yoktur. Derin olmayan, geniş bir saksı toprağın gevşek kalmasına ve sukulentin daha rahat kök salmasına vesile olur. İri taneli ve çakıllı toprak içinde daha rahat gelişir. Dikildikten sonra haftada bir sulanması yeterli olup kısa sürede kök atsa da gelişimi yavaş olur.

Sukulentler pek çok farklı yöntemle çoğaltılabiliyor. Bunun nedeni, bitkinin kolay kök salmasıdır. Yapraklarından, tohumlarında, köklerinden çoğaltılabilir. Yeniden filizlenmesi oldukça rahattır. Tohumdan çoğaltma için kış sonu daha uygundur. Oda sıcaklığında bütün yöntemler ile çoğaltılabilir. En sık kullanılan yaprak yöntemidir. Sağlam bir yaprak gövdeden ayrılarak toprağın üzerine bırakılır. Hafif hafif sulandığında bir hafta kadar sonra kök salacaktır. Ardından da rahatlıkla dikilerek yetiştirilmeye hazır olacaktır. Hava akışının olduğu, nemin fazla olmadığı bir yerde bulundurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Böceklere Karşı Evde İlaç Hazırlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

wpntr

wpntr

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAKKIMIZDA

Sukulentler çok özel bitkilerdir. Kendi içinde pek çok türü vardır. Çeşitli renkleri, çeşitli yapraklı olanları, gelişim süreci farklı olanları… bu yüzden sukulent yetiştiricilerinin ve sukulent ile mekanlarını güzelleştirmek isteyenlerin çeşitli bilgilere de ihtiyaçları vardır.

SON YAZILAR

BİZİ TAKİP EDİN!

ABONE OL!